Split klíma vs. multi split klíma.

Melyik kell nekem?

Háztartási, irodai célokra ma már szinte mindig split klímát használunk. Előfordul, hogy egy „multi split” rendszer a jó megoldás, de mit is jelent ez, és mikor válasszuk?

Az otthoni légkondicionálás első elérhető eszközei az ablakklíma és a mobilklíma voltak. Ezek minden előnyével és hátrányával együtt.

A split (osztott) klímák megjelenése a legfontosabb problémát – a helyiségen belüli zajt – egycsapásra megoldotta. A legnagyobb zajforrások a szobán kívülre, a ház falára kerültek. A korszerű inverteres megoldások pedig folyamatosan szabályozzák a klíma pillanatnyi teljesítményét, így nagy fejlesztések, előrelépések történtek a zaj további csökkentése mellett az energiatakarékosságban is.

multi split klíma

Ma már kijelenthetjük, hogy a split klímák jelentik az elsődleges megoldást otthonainkban a kellemes környezet megteremtésére. Sőt az igények ma már szinte mindig túlmutatnak egy-egy helyiség hűtésén/fűtésén. Ilyenkor szinte mindig szembetaláljuk magunkat a kérdéssel, hogy több mono (egy kültéri-egy beltéri) berendezéssel, vagy multi split klímával célszerűbb-e megoldani a feladatot. A legfontosabb kérdéseket gyűjtöttük össze az alábbiakban:

Egy új beszerelésnél mindenképpen érdemes mérlegelnünk, hogy hova és hány kültéri egységet tudunk felszerelni. Fontos figyelembe venni azt is, hogy a multi kültéri egységek nagyobbak, nehezebbek, mint a mono rendszer esetében. Ha nincs lehetőség egynél több kültérit elhelyezni, akkor biztosan multi rendszerre lesz szükségünk. Előnyünkre válhat az is, hogy a multi rendszerek egy koncentrált helyen bocsátanak ki zajt / hőt, nem pedig több helyen, esetleg az épület különböző falain.

Szem előtt kell tartanunk a csövezési távolságokat is,
melyek nagyrészt meghatározzák
a szerelés anyagigényét és végső költségét.

A legegyszerűbb szerelési szituációban a beltéri és a kültéri egység az adott fal két oldalára kerülnek, szinte egymással szemben. Multi rendszerben ezt biztosan nem tudjuk megvalósítani, hiszen minden beltéri egységet ugyanarra a helyre kell elcsövezni. Így valószínűleg magasabb munkadíjakkal kell számolnunk.

Érdemes azt is mérlegelnünk, hogy a kültéri egység meghibásodása milyen kellemetlenséget, problémát okozhat (pl. teljes fűtéskimaradás). Multi rendszerben sajnos teljes rendszerünk működésképtelen lesz a szerelő érkezéséig. Különálló rendszerek esetén a hiba viszont csak egy helyiséget érint majd.

Fontos előny, hogy a multi rendszerek nagyobb szabadságot engednek a különböző teljesítményű és kivitelű beltéri egységek vegyes alkalmazásában. Szabadon variálhatjuk a mennyezeti, földön álló, oldalfali stb. kivitelű egységeket és egymástól függetlenül használhatjuk, vezérelhetjük őket.

És végül mindenképpen beszélnünk kell a berendezések áráról. A multi rendszerek általában valamelyest magasabb árakat is jelentenek ugyanannyi beltéri egységet tartalmazó mono split konfigurációhoz képest.

Konklúzióként úgy zárhatjuk ezt a bejegyzésünket, hogy a számunkra legelőnyösebb megoldás kiválasztásához a felsorolt szempontokat mindenképpen szükséges mérlegelnünk.

Ehhez javasoljuk szakember bevonását is, keress minket az elérhetőségeinken ingyenes tanácsokért, helyszíni felmérésért.

Ezeket olvastad már?

Mi az SCOP érték?

Mi az SCOP érték?

Mi az SCOP érték? Ez az érték mutatja meg a légkondícionáló a teljes fűtési szezonra vonatkoztatott energiahatékonyságát egy egységesített, éghajlat típustól függő mérési ciklus alapján. Azaz, hogy 1 kW elektromos energiából, átlagosan hány kW hőenergiát állít elő a...

bővebben
Milyen klímát vegyek?

Milyen klímát vegyek?

Milyen klímát vegyek?Akár saját otthonról, akár egy irodáról beszélünk, a tökéletes klíma kiválasztása elsőre nehéz feladatnak tűnhet. Nem véletlenül, hiszen ma már változatos igényeknek megfelelő, rengeteg funkcióval ellátott klímaberendezés közül választhatunk a...

bővebben
0